Historické okénko: Canon EOS D60

  • johnyfoto
    johnyfoto
    17.11.2023 05:24

    Pěkný a poučný článek.

  • Karel Endler
    Karel Endler
    17.11.2023 07:36

    Mám doma Konicu Minoltu Maxxum 5D - když tenkrát končila a prodávala fotodivizi Sony, tak se vyprodávaly, takže se seťákem 18-70 za 17 tisíc, normálně to tělo stálo 27. Občas ji ještě provětrám, ale ten 6 MPx čip je dneska děs. Kupodivu ještě drží i baterka a všechno je funkční. Je vyrobená 2005, takže 18 let...

  • Paveljan
    Paveljan
    17.11.2023 17:13

    Byla to zajímavá doba, sledovat nástup digitálních fotoaparátů. Pro normální lidi byly tehdy dostupné leda tak kompakty. I když dostupné... Asi v roce 2001 jsme kupovali jeden do práce, bylo to 3megové Sony a stálo přes 40 000... Když padlo omezení v podobě dvou cívek s filmem s meziprostorem pro kinofilmové políčko, předháněli se designéři některých značek v kreacích, které ale většinou neměly dlouhý život – jako nejpraktičtější se kupodivu ukázaly tvary dosavadních filmových fotoaparátů.
    První dostupná zrcadlovka pro běžný lid fotografický byla u Canonu 300D. Vyznačovala se malým displejem a cenovkou (opět) nad 40 000. Ještě si pamatuji, jak jsem ji okukoval ve výloze u Škody. Jejím nástupcem byla 350D a nedlouho poté přišla 400D. To už byla jiná kategorie. Ta již měla velký displej a cenovka začínala dvojkou. Tímto strojem si mě Canon získal, mezi jeho klady byl CMOS čip s menším šumem (konkurence v této třídě tehdy ještě běžně používala čipy CCD) a velmi dobrá ergonomie. Ta čtyřstovka mi sloužila dlouho, předlouho a vlastně ji mám doteď, slouží mi jako pohotovostní foťák uložený v šuplíku v práci. I akumulátor je stále v kondici. Samozřejmě i tady je technologický pokrok znát a s pozdějšími modely se 400D nedá srovnávat. Přesto je stále velmi dobře použitelná, jen při špatných světelných podmínkách od ní nesmíte chtít moc. V této oblasti vývojáři (a nejen v ní) od té doby hodně zapracovali.

  • Karel Endler
    Karel Endler
    18.11.2023 09:48
    Reaguje na Paveljan 17.11.2023 17:13:

    "Byla to zajímavá doba, sledovat nástup digitálních fotoaparátů. Pro..." - zobrazit celý komentář

    Můj první digitál byl v roce 2003 kompaktík Nikon Coolpix 2100, mělo to 1,8 MPx, 3x zoom, šumělo to už na ISO 200 jak blázen a stálo to kolem 11 tisíc - což by při přepočtu na dnešní peníze bylo přes padesát. Ale fotilo to a měl jsem z toho spoustu radosti.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    18.11.2023 10:27
    Reaguje na Karel Endler 18.11.2023 09:48:

    "Můj první digitál byl v roce 2003 kompaktík Nikon Coolpix 2100, mělo to 1,8..." - zobrazit celý komentář

    Je to zajímavé, jak jsme se posunuli...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse