FOTOVIDEO ŘÍJEN 2022

Vedle krás obsažených ve fotografických obrazech jsme se snažili vás i tak trochu naladit na některé další fotografické žánry. Samozřejmě víme, že vaše focení a natáčení ovlivní říjnové počasí a jím produkované světlo. Přesto si však i v tomto období můžete do sytosti vyzkoušet například fotografování architektury a inspirovat se dvěma skvělými autory, se kterými se v tomto vydání jistě rádi potkáte.

Hned v úvodníku se náš šéfredaktor zamýšlí nad kvalitou současné novinařiny a současně se trochu více rozplývá z letošního podzimu

Ocitujme ho: „Každý podzim je krásný a já si dal za úkol, udělat vám na našich stránkách ten letošní co nejkrásnější. Není to jen o profesionálně a kreativně provedených fotografiích. Je to hlavně o příbězích, které se uvnitř a v jejich blízkém okolí odehrávají a byly i důvodem jejich vzniku. Za poklady tohoto vydání považuji většinu v něm obsažených článků. Byly totiž vytvořeny hlavou a srdcem, a ne snahou o senzaci, jak tomu jsme bohužel svědky dnes a denně ve „velkých“ českých a slovenských médiích. Přiznám se vám, že bývám z těch publikovaných nechutností produkovaných současným hlavním mediálním proudem hodně znechucen, ale když pak vidím finanční výsledky oněch velkých vydavatelů, kteří se nás snaží zahnat do kouta svými hrůzami, usměji se hodně ironicky a popřeji jim v duchu ještě více červených čísel. Třeba s tím někdy pod tlakem nedostatku financí přestanou… Asi ne, co? Proč tu mediální špínu chce spousta lidí stále číst, a hlavně se na ní ještě dívat?“

DAN ALKA je mimo jiné milovníkem prací Franka Gehryho a Oliviera Toscaniho, jejichž jména v jeho rozhovoru najdete několikrát. Druhým odborníkem zaznamenávání architektonických krás je Jiří Šebek, který Vám přináší ni zajímavé technické informace. Oba jsou současně i výbornými vypravěči a lektory.

Dalšími poklady říjnového FotoVideo jsou dvě výborné knihy. Liší se od sebe naprosto zřetelně, ale mají jedno společné: vysokou kvalitu sdělení. Adolf Zika a David Těšínský – dva autoři, jejichž díla vám určitě doporučujeme.

Nesmíme zapomenout na novou rubriku, která má premiéru, a kterou má na starosti vám jistě dobře známý Jaroslav Hora. Má jednoduchý název „Jak se fotí…“ Přečtěte si.

Je toho opět a opravdu moc a moc. Petr Horký a jeho film Civilizace, Michal Krause a jeho dokonalé rady, jak fotit v zimě wildlife, snímky ze soutěže Nikonblogu, nový objektiv Laowa v rukou Borise Stojanova, skvělá FotoPoradna a Analogová škola Petra Březiny, nejlepší fotografie desátého kola letošního ročníku soutěže Fotograf roku na téma Voda kolem nás, testy monitorů, světel a objektivů a další a další.

První soutěžní téma nového 23. ročníku soutěže Fotograf roku se jmenuje:

  • ZVÍŘATA a má uzávěrku 31. října 2022 – pospěšte si!

Zvířata lidi provázejí od pravěku. Nejdříve jako obávané šelmy a zdroj potravy, později také domestikovaní pracanti a v neposlední (ovšem v té časově nejnovější) řadě mazlíčci. Stejně jako v životě, provází zvířata člověka i v umělecké tvorbě. Při jejich fotografování máme vlastně na výběr ze dvou možností – fotit zvířata domestikovaná, nebo divoce žijící (wildlife). Fotografie může být čistě portrétní, potom je třeba dbát na ostrost očí, nebo méně detailní s přiznaným prostředím, ve kterém zvíře žije. Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Vyberte si ze říjnového vydání například:


První soutěžní téma nového 23. ročníku soutěže Fotograf roku se jmenuje:

ZVÍŘATA a má uzávěrku 31. října 2022 – pospěšte si!

Zvířata lidi provázejí od pravěku. Nejdříve jako obávané šelmy a zdroj potravy, později také domestikovaní pracanti a v neposlední (ovšem v té časově nejnovější) řadě mazlíčci. Stejně jako v životě, provází zvířata člověka i v umělecké tvorbě. Při jejich fotografování máme vlastně na výběr ze dvou možností – fotit zvířata domestikovaná, nebo divoce žijící (wildlife). Fotografie může být čistě portrétní, potom je třeba dbát na ostrost očí, nebo méně detailní s přiznaným prostředím, ve kterém zvíře žije. 

Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Vybírejte si z velké várky dárků k celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo!

Vyberete si skvělou knihu Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou, nový lehký batoh Manfrotto, nebo hodnotný poukaz na čištění čipu, dámskou kabelku, příručku k domácímu tisku, fotografickou knihu plnou esejů, další batoh, kartu, poukázku na workshop! Nebo třeba některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro? Co takhle celoroční předplatné sofrware ZONER nebo poukaz na zdarma stahování na Ulož.to? Vybírejte a neváhejte. Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/…/predplatne/

Věříme, že vás říjnové vydání časopisu FotoVideo potěší!

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram